Directiva europeană, implementată „românește”: Consumatorii si Comunitățile de Energie sunt transformați în victime colaterale ale incompetenței administrative.
COMUNICAT de PRESA Nr. 357/21.01.2026 Aflat în procedură de infringement din luna ianuarie 2025, Guvernul României, prin Ministerul Energiei, încearcă pentru a doua oară să transpună prin Ordonanță de Urgență Directiva (UE) 2024/1711 privind îmbunătățirea funcționării pieței de energie electrică. Din păcate, demersul este realizat, din nou, într-o manieră profund viciată, neprofesionistă și contrară spiritului…


